Jak dobrze wybrać lodówkę?

4. Bezpieczeństwo - transport, uruchamianie, użytkowanie oraz konserwacja lodówki


Lodówki side-by-sideChłodziarki nowoczesneChłodziarko-zamrażarkaLodówka skrzydłowa, dwudrzwiowatania lodówkaChłodziarka dla wymagających
Strona główna | 1.Typ lodówki  2.Wyposażenie i funkcje lodówki  3.Koszty eksploatacji  4.Bezpieczeństwo  | Ranking producentówZobacz także:
Bezpieczeństwo użytkowania - wszystko to o czym musimy pamiętać podczas transportu lodówki, jej podłączaniu, użytkowaniu, a także konserwowaniu urządzenia. Przeczytaj, warto wiedzieć jak sprawić żeby lodówka służyła nam bezawaryjnie przez wiele lat.
 • Gwarancja - przeważnie12 lub 24 miesięczna (niestety często droższe modele lodówek mają 12 miesięczną gwarancję). Należy również sprawdzić czy do naszej lodówki dołączona została instrukcja obsługi, a także gdzie znajduje się punkt serwisowy lodówki danego producenta.
 • Transport lodówki - należy pamiętać, że nie wolno kłaść lodówki ani przewozić jej w pozycji poziomej. Grozi to trwałym uszkodzeniem, a co za tym idzie utratą gwarancji. Przed podłączeniem urządzenia należy odczekać ok. 2 godziny, jak również zapoznać się z instrukcją obsługi i skontrolować wewnętrzne wyposażenie lodówki. Konieczne jest także wypoziomowanie sprzętu i kontrola przewodów chłodzenia (uszkodzenia, a zwłaszcza nieszczelności). W przypadku powstania wycieku należy niezwłocznie przewietrzyć pomieszczenie! Powstałych wycieków nie wolno zmywać ani dotykać - czynniki chłodnicze są substancjami aktywnymi chemicznie!
 • Czynnik chłodzący - jest to zawartość obwodu chłodzącego lodówki. Dostępne na rynku lodówki posiadają czynnik R 134a (w pełni bezpieczny dla środowiska, gdyż nie zawiera freonu CFC ) lub R 600a (nie zawierający HFC). Na tabliczce znamionowej każdej lodówki powinna znajdować się informacja o braku zawartości freonu (pod postacią CFC lub HFC). Na szczególną uwagę zasługuje R 600a, który produkowany jest w oparciu o izobutan. Dzięki temu jest on w pełni ekologiczny i wydajniejszy energetycznie. Warto wiedzieć, że R 600a jest substancją łatwopalną.
 • Ustawienie lodówki - nie wskazane jest ustawianie urządzenia w pobliżu bezpośrednich źródeł ciepła, takich jak kaloryfer czy kuchnia, a także wystawianie lodówki na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
 • Podłączenie lodówki - pamiętajmy, że lodówka musi być podłączona do gniazdka z bolcem (uziemieniem) do którego będziemy mieć nieograniczony dostęp - pamiętajmy o tym przy zabudowie lodówki w ciągu kuchennym, a do podłączenia nie powinno się używać przedłużaczy, przeciętna długość kabla lodówki to ok. 1,5m. Musimy to przewidzieć przed kupnem lodówki, gdzie będzie stała i do którego gniazdka będzie podłączona. Musimy również pamiętać, że do gniazdka lodówki nie można podłączać innych urządzeń - grozi to przeciążeniem.
 • Podłączenie lodówki do wody - niektóre modele lodówek, wyposażone w kostkarkę lodu czy podajnik wody wymagają dostarczenia wody do urządzenia. Możemy sami dolewać wodę do urządzenia lub podłączyć ją do instalacji wodnej. Należy wtedy sprawdzić średnicę gwintu przy zaworze. Węże i złączki powinny być nowe, a zawór wyposażony w filtr siatkowy. Pamiętajmy o zapewnieniu łatwego dostępu do tego zaworu w przypadku zabudowy lodówki w ciągu kuchennym. Lodówki z tego typu funkcją mogą być kłopotliwe w serwisowaniu, gdyż muszą posiadać odpowiednie filtry do wody. Konieczna jest ich wymiana co 2-3 miesiące, a także czyszczenie całej instalacji wodnej lodówki, co niestety wiąże się z wydatkami i stratą czasu.
 • Przepływ powietrza - pamiętajmy o zapewnieniu przepływu powietrza w przypadku lodówek przeznaczonych do zabudowy, zapewnienie odpowiedniego cokołu i kratek wentylacyjnych.
 • Czyszczenie lodówki - należy pamiętać, że utrzymanie odpowiedniej higieny wewnątrz lodówki zapewni nam bezpieczne przechowywanie żywności. Musimy zwrócić uwagę na uszczelki, które najłatwiej przyjmują wszelkie zabrudzenia, bakterie, grzyby. Do ich mycia zaleca się używać tylko czystej wody - detergenty mogą obniżyć ich trwałość. Do mycia pozostałych powierzchni lodówki najlepiej używać ciepłej wody i delikatnych środków czyszczących. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki można użyć wody z niewielką ilością octu, soku z cytryny, kwasku cytrynowego lub sody oczyszczonej. Pamiętajmy, że po umyciu lodówki należy ją wytrzeć do sucha. Raz na pół roku trzeba również oczyścić z kurzu tylną ściankę lodówki, aby silnik był dobrze wentylowany.
 • Waga lodówki - bardzo ważny czynnik, który ułatwi nam znacznie utrzymanie czystości za lodówką, a także w razie awarii nie narazi nas na uszczerbek na zdrowiu. Na naszym rynku dostępne są lodówki, których waga mieści się pomiędzy 48 aż do 170kg.
 • Użytkowanie lodówki - aby nasza nowa lodówka służyła nam jak najdłużej musimy pamiętać by nie wstawiać do niej gorących naczyń, może to zakłócić system odszraniania i spowodować nadmierne skraplanie wody.
 • Nieużywana lodówka - pamiętajmy o wyłączeniu lodówki gdy planujemy przez dłuższy czas jej nie używać (po usunięciu żywności z środka!) np. okres wakacyjny, pozostawiając ją z lekko uchylonymi drzwiami, tak aby nie powstał nieprzyjemny zapach. Obniży to znacznie nasze rachunki.gwarancja lodówki · transport lodówki · transport lodówki · przepływ powietrza · transport lodówki · czyszczenie lodówki
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->