Jak dobrze wybrać lodówkę?

3. Dyrektywy Unii Europejskiej - oznaczenia i koszty eksploatacji


Lodówki side-by-sideChłodziarki nowoczesneChłodziarko-zamrażarkaLodówka skrzydłowa, dwudrzwiowatania lodówkaChłodziarka dla wymagających
Strona główna | 1.Typ lodówki  2.Wyposażenie i funkcje lodówki  3.Koszty eksploatacji  4.Bezpieczeństwo  | Ranking producentówZobacz także:
Wyjaśnienie wszystkich oznaczeń jakie znajdują się na lodówce, a także praktyczne informacje o kosztach eksploatacji czyli zużyciu energii
 • klasy energetyczne - lodówki zgodnie z normami Unii Europejskiej nr 94/2/E, klasyfikowane są wg klas efektywności energetycznej. Klas jest 7 od A (bardziej efektywna) do G (mniej efektywna). Skala ta obrazuje nam wydajność urządzenia pod względem zużycia energii. Większość dostępnych na naszym rynku lodówek mieści się w kategorii A oraz B, można również spotkać super oszczędne lodówki oznaczane przez producentów symbolem A+, a nawet A++.
 • zużycie energii - Roczne zużycie energii zależy od eksploatacji oraz lokalizacji lodówki. Podawane jest ono w kilowatach na dobę (kW/24 h) lub w kilowatach na rok (kW/1 rok). (Możemy przeliczyć te wartości mnożąc lub dzieląc przez liczbę dni w roku). Im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym mniejsze dobowe lub roczne zużycie energii. Jest to bardzo ważny czynnik, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że lodówka pracuje non-stop. Eksploatacja lodówki o klasie energetycznej A jest tańsza o ok. 50 zł rocznie, w porównaniu z lodówką klasy C. Roczne zużycie energii zależy od wielkości i wyposażenia lodówki, może ono wynosić od ok. 240 do 700 kW.
 etykieta energia energetyczna lodówki w języku polskim
 • klasy klimatyczne - (dyrektywa Unii Europejskiej nr 94/2/E) oznaczają optymalną temperaturę otoczenia, którą należy wziąć pod uwagę wybierając miejsce ustawienia urządzenia. Ma ona wpływ na zużycie energii i na efektywność działania urządzenia.
  • klimat tropikalny (T) - lodówka jest przystosowana do pracy w temperaturze od +18°C do +43°C
  • klimat subtropikalny (ST) - lodówka jest przystosowana do pracy w temperaturze od +18°C do +38°C
  • klimat normalny (N) - lodówka jest przystosowana do pracy w temperaturze od +16°C do +32°C
  • klimat subnormalny (SN) - lodówka jest przystosowana do pracy w temperaturze od +10°C do +32°C
 • Zamrażalnik - zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej nr 96/57/EC, w lodówko-zamrażarkach jednodrzwiowych zamrażalnik oznacza się gwiazdkami, których ilość odpowiada temperaturze komory mrożenia i możliwościom zamrażania
  • cztery gwiazdki (****) - temperatura zamrażalnika poniżej -24°C. Możliwe jest zamrażanie kostek lodu i przechowywanie produktów mrożonych i głębokiego mrożenia ponad 12 miesięcy.
  • trzy gwiazdki (***) - temperatura zamrażalnika poniżej -18°C. Możliwe jest zamrażanie kostek lodu i przechowywanie produktów mrożonych i głębokiego mrożenia do 12 miesięcy.
  • dwie gwiazdki (**) - temperatura zamrażalnika poniżej -12°C. Możliwe jest zamrażanie kostek lodu i przechowywanie produktów mrożonych i głębokiego mrożenia do 7 dni.
  • jedna gwiazdka (*) - temperatura zamrażalnika nieznacznie poniżej -6°C. Możliwe jest zamrażanie kostek lodu i krótkotrwałe przechowywanie produktów mrożonych i głębokiego mrożenia.
 • Zdolność zamrażania - Podawana w kilogramach na 24 godziny, określa maksymalną ilość produktów, którą zamrażarka jest w stanie zamrozić w ciągu doby. Na naszym rynku dostępne są zamrażarki, które mogą zamrozić od ok. 4 do 12 kg na dobę. Jest to ważny parametr, jednak biorąc go pod uwagę należy się kierować przewidywalnym zapotrzebowaniem na mrożenie żywności, a nie na jak najwyższą wartość wydajności mrożenia.
 • Zdolność przechowywania - Podawana jest w godzinach, podaje czas, przez który zamrażarka mimo braku zasilania, awarii jest w stanie utrzymać niską temperaturę. Im wyższa jest zdolność utrzymania temperatury przez lodówkę, tym więcej czasu upłynie, zanim się ona rozmrozi. W lodówkach dostępnych na naszym rynku czas ten waha się pomiędzy 14, a 32 godzinami.
 • Poziom hałasu - podawany w decybelach, w lodówkach na naszym rynku waha się pomiędzy 36 a 50 dB.

! Etykieta powinna być umieszczona na zewnątrz przedniej lub górnej części urządzenia tak, by była wyraźnie widoczna i nie zasłonięta.klasy klimatyczne · klasa energetyczna · zdolność zamrażania · zużycie energii · poziom hałasu · zdolność przechowywania
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->