Jak dobrze wybrać lodówkę?

2. Wyposażenie lodówki, cechy ułatwiające użytkowanie


Lodówki side-by-sideChłodziarki nowoczesneChłodziarko-zamrażarkaLodówka skrzydłowa, dwudrzwiowatania lodówkaChłodziarka dla wymagających
Strona główna | 1.Typ lodówki  2.Wyposażenie i funkcje lodówki  3.Koszty eksploatacji  4.Bezpieczeństwo  | Ranking producentówZobacz także:
Wyposażenie, a komfort użytkowania. Warto przemyśleć jak nasza lodówka powinna byś wyposażona. Jakie mamy wymagania i z czego będziemy korzystać, co jest niezbędne, a bez czego możemy się obejść w codziennym życiu. Czy wyposażenie wybranej lodówki będzie w pełni spełniało nasze oczekiwania, a użytkowanie jej będzie łatwe i komfortowe.
 • Pojemność lodówki - to podstawowy parametr każdej lodówki, jest on bezpośrednio związany z jej wymiarami. Pojemność lodówek podawana jest w litrach (l) i może wynosić od ok.46l (małe lodówki podblatowe) do 600l (lodówki side by side). Zastanówmy się przede wszystkim jak dużą lodówkę potrzebujemy.
 • Pojemność zamrażalnika - również podawana jest w litrach (l) i waha się od ok. 41l ( w małych lodówkach) do 200l ( w lodówkach typu side by side).
 • Drzwi - większość lodówek na naszym rynku posiada obustronny montaż drzwi i dostosowany do tej opcji uchwyt otwierania lodówki. Jest to opcja, która umożliwia wybór, na którą stronę chcemy aby drzwi lodówki się otwierały: na lewo czy na prawo. Dzięki temu mamy pełną swobodę ustawienia lodówki w kuchni w nowym wnętrzu jak i po jego modernizacji. Niektóre lodówki posiadają również samo domykający się zawias, który zamknie za nas drzwi które pozostały lekko uchylone, bądź sygnał dźwiękowy - alarm, który powiadomi nas (po upływie ok.2 min.), że drzwi od lodówki są nie zamknięte. Dzięki temu ciepłe powietrze z otoczenia nie przedostanie się do chłodziarki i temperatura wnętrza lodówki będzie zachowana.
 • Półki - to podstawowe wyposażenie każdej lodówki. Półki mogą być druciane (żeberkowe) lub szklane. Pierwszy typ półek niewątpliwie jest tańszy, ale trudniejszy w utrzymaniu czystości i mniej estetyczny. Niektórzy producenci oferują półki składane, dzięki którym łatwiej jest zagospodarować przestrzeń lodówki, możemy również spotkać półki pochyłe, które ułatwiają nam przechowywanie np. butelek. Należy również zwrócić uwagę czy wysokość półek możemy dowolnie regulować zgodnie z naszymi potrzebami.
 • Szuflady - to kolejny element wyposażenia prawie każdej lodówki. Najczęściej spotykamy jedną bądź dwie szuflady (ich ilość zależy od wielkości lodówki), umieszczone w dolnej części lodówki, do przechowywania warzyw i owoców. Wykonane są one z tworzyw sztucznych, które dostosowane są do bezpośredniego kontaktu z żywnością.
 • Balkoniki - znajdują się one od wewnętrznej strony drzwi. Dostosowane są one do przechowywania butelek, kartonów z mlekiem bądź sokami. Należy zwrócić uwagę czy można te balkoniki dopasować według własnych potrzeb, czy są one ruchome, czy nie. Niektórzy producenci w balkonikach umieszczają dodatkowo tzw. wkładki anty poślizgowe, które zapobiegają przemieszczaniu się butelek lub balkonik posiada tzw. dodatkowy grzebień, który podtrzymuje butelki i sprawia, że nie brzęczą i nie chwieją się. Standardem są również zamykane pojemniki na jajka, masło lub sery.
 • Wyposażenie zamrażalnika - podstawowym wyposażeniem zamrażalnika są szuflady, czasami możemy spotkać dodatkowe półki (tak jak np. w zamrażalnikach typu side by side). W większości zamrażalników znajdują się pojemniki na lód, czy specjalna szuflada/półka wstępnego mrożenia, która jest bardzo przydatna przy zamrażaniu łatwo sklejających się produktów (owoce, warzywa, pierogi i inne).
 • Oświetlenie lodówki oraz regulowane nóżki do odpowiedniego wypoziomowania lodówki należą do standardu wyposażenia każdej lodówki.
 • Funkcje, wyposażenie dodatkowe dostępne przede wszystkim w lodówkach droższych, najczęściej w lodówkach typu side by side. Wyposażone są one dodatkowo m.in. w:
  • Filtr wody
  • Kostkarka do lodu
  • Barek, który pozwala na wyjmowanie schłodzonych napojów bez potrzeby otwierania drzwi lodówki.
  • Wbudowany telewizor np. LCD 15 calowy z pilotem z możliwością podłączenie DVD; VHS; TV kablowej, radia.
  • Akumulatory zimna - czyli specjalne wkłady izolujące, które utrzymują chłód w lodówce nawet przy braku zasilania. Często można je wyjmować i stosować np. w lodówce turystycznej.
  • Podział lodówki na strefy chłodzenia - wyodrębnienie w przestrzeni lodówki stref o różnej temperaturze, dostosowanych np. do przechowywania: masła, serów, tzw. komora zerowa - dba o wartości odżywcze mięsa i ryb. Oznaczone są one odpowiednimi symbolami. Tego typu funkcje dostępne są w lodówkach ze sterowaniem elektronicznym i są droższe od pozostałych chłodziarek.
  • Odświeżacz zapachów - wymienny filtr, który utrzymuje świeże, pozbawione zapachów powietrze w lodówce.
  • System antybakteryjny - zapobiega rozmnażaniu się bakterii, utrzymuje żywność w doskonały stanie przez długi czas dzięki związkom srebra, które hamują rozwój bakterii, mikroorganizmów, grzybów i pleśni.
  • Funkcja szybkiego chłodzenia - bardzo przydatna, ale niestety niedostępna w najtańszych modelach lodówek. Za pomocą specjalnego przycisku można bardzo szybko obniżyć temperaturę komory chłodniczej, np. przy częstym otwieraniu drzwi w czasie upałów.
  • Funkcja szybkiego zamrażania - analogiczna do szybkiego chłodzenia, zastosowana w zamrażarce.
  • Automatyczne odszranianie (rozmrażanie) - przy zastosowaniu tej funkcji oszczędzamy czas do tej pory poświęcany na mozolne rozmrażanie. Dzięki zastosowaniu specjalnego parownika (wentylatora) woda spływa po tylnej ściance wewnętrznej, po czym jest odparowywana na zewnątrz urządzenia. Proces odbywa się automatycznie, bez zmian temperatury w komorze chłodniczej. Dzięki temu proces starzenia się żywności zostaje spowolniony. Na ściankach lodówki nie osiada się szron (lodwka bezszronowa, No Frost), ścianki są gładkie i łatwe do mycia. W niektórych modelach funkcja ta dotyczy również zamrażalnika.
 • Sterowanie - Informuje o sposobie `programowania` urządzeniem. Sterowanie może być elektroniczne, i wówczas wszystkie funkcje urządzenia kontrolowane są przez układ elektroniczny (można np. zaprogramować temperatury dla poszczególnych części lodówki - funkcja dostępna w droższych modelach lodówek, niektóre lodówki wyposażone są w panel sterowania z wyświetlaczem LCD), lub mechaniczne za pomocą pokrętła umieszczonego wewnątrz komory chłodzącej, zazwyczaj stosowane w tańszych lodówkach.
 • Sterowanie lodówki może być połączone z alarmami świetlnymi lub dźwiękowymi. Najczęściej jest to lampka lub dioda, której zapalenie się oznacza niewłaściwe parametry pracy lodówki, np. wzrost lub spadek temperatury, niedomknięcie drzwi.automatyczne odszranianie · pojemność lodówki · pojemność zamrażalnika · drzwi · półki · szuflady · balkoniki · oświetlenie
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->